Venüs Kadını

Site Rengi

Çocuklar ve Teknoloji

Çocuklar ve Teknoloji

Teknolojinin, hayatımızın ayrılmaz bir parçası olduğu, hayatımızı kolaylaştırdığı bir gerçektir. Bilinçli kullanmak şartıyla.
0-3 yaş aralığındaki çocukları teknolojik aletlerden uzak tutmalı.(tablet, telefon vb.) Bunlarla etkileşim içerisindeki olan çocuklarda ileriki yaşlarda; dikkat eksikliği, öfke nöbetleri, eğitim hayatında başarısızlık vb. açığa çıkabilir.
3-6 yaş arası çocuklara kontrollü olarak tablet, bilgisayar vb. kullandırılmalı. Gün içerisinde 30 dk. aralıklı olarak bir kaç kez verilebilir. Eğitici oyunlar, eğitici çizgi filimler seçilebilir.
Okul öncesi çocukların dikkatini, teknolojik aletlerden başka yönlere kaydırılmalıdır. Yaşıtlarıyla veya anne babalarıyla aktivite yapmaya teşvik edilmelidir. Resim yapmak, oyun hamurlarıyla yaratıcı bir şeyler yapmak. kelime oyunları, bilmeceler vs. Gelişimleri için daha faydalı olacaktır.
Anne ve babalar, çocuklarına örnek olmalı. Sürekli teknolojik aletlerle meşgul olmak yerine farklı hobiler edinerek örnek olmalıdır. Çocukların yanında kitap okumalı. Onlara kitap okuma alışkanlığı kazandırmalıdır.
Ergenlik çağında, bilgisayar, tablette oynanan bazı oyunlar bu yaş gurubunun dikkat düzeyini artırabilmektedir. Anne babalar bu konuda dikkatli davranmalıdırlar. Oynanan oyunların içeriği önemlidir. Onlara destek verirken, kontrolü de elden bırakmamalılar.
Ulaştıkları içerikler gözardı edilmemelidir. Ayrıca internet ortamında güvenliği sağlanmalıdır.
Mümkünse, 8. sınıftan önce telefon verilmemelidir. Gerekiyorsa da tuşlu telefonlar tercih edilmelidir.
Çocuklarınıza, sevginizi belli edin. onların birer birey olduğunu, değerli olduklarını hissettirin…

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.