Venüs Kadını

Site Rengi

Erkekler Mars’tan Kadınlar Venüs’ten

Erkekler Mars’tan Kadınlar Venüs’ten

Erkekler kadınları, kadınlar erkekleri neden anlaşılmaz bulur?

İkisi de insan ama farklı düşünce dünyalarından değil mi? Birisinin önemsiz bulduğu diğeri için bir dünya olabiliyor kimi zamanlar.

Erkekler Mars’tan Kadınlar Venüs’ten kitabı tam da bu farklılıkları tespit edip bir nevi tercüme ediyor karşı cinslerin duygularını birbirine. Ve şunu söyleyebiliriz ki, kadın erkek ilişkileri üzerine yazılmış bir şaheser, bir başucu kitabı.

Kitabı okumanızı mutlaka tavsiye ederiz. Ama biz size kitaptan küçük bir özetle kısa kısa alıntılar yapacağız.

Erkek ve kadın düşünce ve duygu dünyası çok farklı diyoruz. Peki kitabın yazarı John Gray bu farklılıkları nasıl açıklamış. Haydi göz atalım 🙂

Kadın İlgiye, Erkek Güvene İhtiyaç Duyar

Erkek kadının duygularına ilgi gösterirse kadın sevildiğini hisseder. En önemli gereksinimi karşılanan kadın da erkeğe güven duyacaktır. Karşıt durumda kadın erkeğe güvendiğini tavırları ve hareketleriyle belli ederse erkek de kadına daha fazla sevgi gösterecektir.

Kadın Anlayışa, Erkek Kabule İhtiyaç Duyar

Kadın, partnerini değiştirmeye kalkmadan sevgiyle kabul ederse erkek bunu hisseder. Kabul edildiğini hisseden erkeğin, kadına karşı anlayışla yaklaşması daha kolay olacak ve bunu kadına hissettirecektir.

Kadın Saygıya, Erkek Takdire İhtiyaç Duyar

Erkeğin davranışı kadının duygu ve düşüncelerine önem verdiğini ve saygı duyduğunu gösteriyorsa kadın da erkeği takdir ettiğini daha kolay hissettirecektir. Erkeğin kadına saygısını göstermek için çok fazla yol olsa da özel günlere en az onun kadar özen göstermek, önemli günleri unutmamak, kadın için bir numaralı takdir sebebidir.

Kadın Bağlılığa, Erkek Beğenilmeye İhtiyaç Duyar

Bir erkeği takdir etmek, ona hayranlık, hoşnutluk ve beğeniyle bakmak demektir. Kadın onun neşe, güç, sevgi, şefkat, romantiklik, dürüstlük gibi erdemlerini takdir ettiğinde erkek kendisine hayran olan kadını görür ve kendini eşine adayacak kadar güvene sahip olur.

Kadın Haklı Görülmeye, Erkek Onaylanmaya İhtiyaç Duyar

Erkek kadının duygu ve istekleri konusunda tartışmak ya da karşı çıkmak yerine onları kabul edip eşine hak verdiğinde ve bunu eşine belli ettiğinde kendisi de öncelikle ihtiyaç duyduğu onayı almış olur.

Her erkek sevdiği için bir kahraman olmak ister. Bir erkeğin kadının sınavlarından geçtiğini belli eden işaret kadının erkeği onaylamasıdır. Erkeği onaylamak demek her hareketini onaylamak tabi ki değildir. Ama onu o olduğu için kabul etmek, erkeğin de kadının duygularına hak vermesini kolaylaştırır.

Kadın Güvenceye, Erkek Teşvik Edilmeye İhtiyaç Duyar

Erkek eşine sürekli ilgi, şefkat gösterip hak verdiğinde kadının güven ihtiyacı karşılanır. Güven veren davranış, kadına daima sevildiğini anlatır. Erkek genelde kadının sevgi ihtiyacını bir kez karşıladıktan sonra artık sevildiğini bilmesi gerektiğini düşünür. Oysa gerçek başkadır. Kadının sevgi gereksiniminin karşılanması için tekrar tekrar erkeğin ona güvence vermesi gerekir.

Benzer biçimde erkeğin de bir kadın tarafından teşvik edilmesi, onun cesaretinin sürekli olarak taze tutulması gerekir. Bu teşviki alan erkek kadının gereksinim duyduğu tüm sevgiyi verecektir.

Etiketler:

Yorumlar
  1. Kübra dedi ki:

    Güzel özetlemiş kadın ve erkeği 😊👍

  2. NEMESİS dedi ki:

    Karşı cinsi anlama kılavuzu olarak adlandırıyorum bu kitabı. Siz de güzel özetlemişsiniz