Venüs Kadını

Site Rengi

Menopoz Nasıl Kolay Atlatılır?

01.01.2021
505
Menopoz Nasıl Kolay Atlatılır?

Menopoz, hayatın sonu değil. Yeni bir dönemin başlangıcıdır. Hormonlardaki değişiklik, ruhsal değişiklikler, duygu geçişlerine sebep olur.
Menopoz, kadınlarda adet kanamasının kesilmesi, yumurtlamanın sona ermesidir. Östrojen düzeyinin azalmasına bağlı olarak kemik erimesi, kalp damar rahatsızlığı, şişmanlık oluşabilir.
Genellikle 50 li yaşlarda görülür. 40-55 li yaşlarda da görülebilir. Genetik faktörler, bunu etkiler.
Menopozun rahatsız eden belirtileri: ateş basması, terleme, uykusuzluk, yorgunluk, sık idrara çıkma ve vb. dir. Bunlarla baş edebilmenin en iyi yolu öncelikle kabullenmektir. Eksersiz, dengeli beslenme, bitkisel destek tedavileri, menopozu kolay atlatmanıza yardımcı olur. Azalan östrojeni tamamlamak için bazı gıdalardan destek alınabilir. Araştırmalar, soya içeren besinlerde, kuru üzüm, kuş üzümü gibi besinlerde oströjen in yüksek olduğudur. Sıcak basması şikayetlerine iyi geldiği gözlenmiştir.
Meditasyon yapmak, bu dönemdeki psikolojik sorunlara aşmaya yardımcı olur. Kendinize olumlama lar hazırlayıp 21 gün boyunca bunları tekrarlayabilirsiniz.
Yeni bir hobi edinmek, bu dönemde dikkatinizin başka yöne kanalize eder. Buda menopozu daha kolay atlatmanızı sağlar. Eşlerin anlayışlı davranması, destek olması bu dönemde önemlidir.
Bunun hastalık olmadığını, yaşamın bir parçası olduğu göz ardı edilmemelidir. Her yaş, her dönem insan hayatına yeni deneyimler kazandırır. Yeni bilgiler öğretir. İnsanın içindeki bilgeliğe ulaşma yolculuğun da önemli bir kilometre taşıdır.

menopoz

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.