Venüs Kadını

Site Rengi

Topuk dikeni nedir? Nasıl tedavi edilir?

07.01.2021
666
Topuk dikeni nedir? Nasıl tedavi edilir?

Vücudumuzun bütün yükünü taşıyan ayaklarımıza yeteri kadar iyi bakıyor muyuz acaba? Sabahları yataktan kalkarken yere bastığınızda topuğunuzda ağrı oluyor mu? Topuk ağrısından dolayı rahat yürüyemiyor musunuz?Oturarak çalışıyor olsanız dahi ayağa kalktığınızda topuk tabanınızda bir batma acı hissiyatı yaşıyorsanız o zaman ”Topuk Dikeni” sorununuz var demektir.Kişinin yaşam kalitesini olumsuz yönde etkileyen bu rahatsızlığın tedavisi var çok şükür.

Topuk Dikeninin oluşmasında ki başlıca sebeplerden biri ve en önemlisi kilo fazlalığıdır.Ayaklar vücuttaki fazla kiloları taşırken aşınır ve topuk bölgesinde ağrıya neden olur.Bu ağrılar sabah yataktan kalktığınız ilk anda başlar gün içerisinde bazen hafifler fakat yürüyüş bozukluklarına sebep olabilir.Taban ağrınızı hissetmemek için içe doğru yürümeye başlayabilirsiniz.

Topuk dikeni tanısı çektireceğiniz bir röntgen filminde de belli olacaktır.Tedavi kısmında ilk başlarda buz,ayakkabınızın içine yerleştireceğiniz silikon topukluk ağrılarınızda azalma hissi yaratabilir.Fakat ağrılarınız geçmiyor ise fizik tedavi uygulama(lazer tedavisi) 3 seans PRP uygulanabilir.Bazı egzersiz hareketleri de iyileşmede fayda sağlamaktadır.

Aşırı kilolardan kurtulmak topuk dikeni ve diğer birçok hastalığın tedavisinde size yardımcı olur. Vücudunuzu fazla yüklerden kurtarın ayaklarınız rahatlasın.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.