Venüs Kadını

Site Rengi

3 Malzemeli Masum Dondurma

3 Malzemeli Masum Dondurma

Sıcak havalar, soğuk bir tatlı ve biraz da masumiyet  aklımızda hemen dondurmayı canlandırıyor bu günlerde. Mis gibi sütlerden yapılan lezzetli dondurmalar ve çocukluğumuz..

Doğal ve katkısız dondurma yemek bugünün şartlarında çok kolay değil. Dondurmaların içeriklerini okuduğumuzda  bu durumu çok kolay fark edebiliriz. Bu yüzden hijyen koşullarından emin, lezzetli ve doğal, hem kendiniz hem de çocuklarınız için harika bir dondurmayı neden kendimiz yapmayalım ki?
Gerekli malzemelerle birlikte 5 senedir yaptığım lezzetli dondurmadan bahsedeceğiz.

2 lt köy sütü
20 gr saf salep (tepeleme 2 tatlı kaşığı)
300 gr toz şeker (1-1,5 su bardağı)

Hepsi bu kadar..

2 litre sütü hemen ocakta kaynatmaya başlıyoruz. Bu sırada 6 tatlı kaşığı tozşeker ve 2 tatlı kaşığı salebi bir kapta karıştırıyoruz. Süt kaynayınca altını kısıp, salep – toz şeker karışımını bir çırpıcı tel yardımıyla yavaş yavaş süte döküyoruz. Dibi tutmadan ara ara telle karıştırıp kıvam alana kadar pişiriyoruz. Yaklaşık bir saat pişiriyoruz. Pişirme süresi sütünüzün  ve salebinizin kalitesine ve ocağınızın büyük küçüklüğüne göre değişebilir. Piştikten sonra bir kenara alıp, ara ara karıştırarak oda sıcaklığına kadar soğutuyoruz. Soğuduktan sonra kalan toz şekeri döküp, karıştırarak erittikten sonra biraz blender ile çırpıyoruz ve dondurmamızı dondurucuya koyuyoruz. Dondurucuya koymadan önce dondurucunuza sığabilecek başka kaba alabilirsiniz. Biraz soğuduktan sonra çıkarıp blender ile çırpıyoruz. Fazla donmasın ki blender zorlanmasın. Bu işlemi 3 kere tekrarlamanız yeterli. Çırptıkça dondurmanız köpürüp kabaracaktır ki bu yüzden kabınız biraz büyük olsun. Farklı tatlar isterseniz, ilk karıştırma aşamasında ayıracağınız bir kısım dondurmaya, kakao veya ezilmiş çilek, muz gibi meyveler ekleyebilirsiniz..

Tavsiyemiz, sütünüzü güvendiğiniz bir sütçüden, salebi de aktardan almanız ve güçlü bir blender kullanmanız. Şimdiden kolay gelsin, afiyet olsun.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.