Venüs Kadını

Site Rengi

Kahkaha Günümüz Kutlu Olsun :) :)

05.05.2021
482
Kahkaha Günümüz Kutlu Olsun  :) :)

Bir olaya karşı yüzümüzdeki on beş kasın birbiriyle uyumlu hareketine gülme eylemi deniyor. Gülme eylemi psikofizyolojik bir belirtidir. Gülmenin de bir bilimi olduğunu duymuş muydunuz? Gelotoloji gülmenin incelendiği yeni bir psikoloji alanı. Gülümsemenin insan fizyolojisi üzerindeki etkilerini araştırmak ve gülmenin insanlar için tıbbi açıdan yararı olduğunun bilinmesi bu bilim dalının oluşturulmasına etken olmuştur.

Kahkaha atmanın en belirgin etkisi stres hormonlarını azaltırken,mutluluk hormonu endorfinin salgılanmasını sağlamak.Bilim insanlarına göre gülmek pek çok olumlu etkinin yanında özellikle bağışıklık sistemini de güçlendiriyor.Özellikle pandemi döneminde ihtiyaç duyduğumuz bir destek.Çocuklar yetişkinlere oranla 3 kat daha fazla gülme eğilimine sahiptirler. Dr.Patch Adams filmini görmüş olabilirsiniz kanserli çocukları tedavi ederken onları güldürmek için palyaço kıyafeti giyen doktor.(İzlemenizi tavsiye ederiz.) Güldüğümüz zaman tümör ve virüslerle savaşan hücrelerimizin sayısı artıyor.

Kahkahanın Hintli tıp doktoru Madan Kataria tarafından geliştirilmiş bir yoga tekniği de mevcuttur. Kahkaha egzersizleri ile yoga nefes tekniğinin harmanlanmasından oluşmaktadır. Firmalarda, okullarda, hapishanelerde ve hastanelerde destek gruplarında uygulanmaktadır.

Gülmek ve daima gülen bir kişi olmak hayata ve insanlara karşı pozitif enerji verir. Araştırmalara göre insanlar başkaları ile birlikteyken daha kolay ve daha uzun süre gülüyorlar. İnsanlar için en güzel hediye,hiçbir masrafa ihtiyaç göstermeyen tatlı bir gülümseyiştir.İnsanlar büyüdükçe daha az kahkaha atmaya başlıyorlar içinizdeki çocuğun kahkahalarını unutmayın ve kahkahanızdan utanmayın.

Pandemi sürecinde gülmemize imkan sağlayan birçok olay da oldu. Örneğin başkan Trup’ın dezenfektan ile iç organlarda virüsü öldürme fikri çok komikti. Onu ciddiye alanlar ise fenalaşıp hastanelik oldular. Son zamanlarda çocuklarına corona ve covid ismi koymak isteyenler bile oluyor.

Gülmek ve Kahkaha ile ilgili ilginç bilgiler edinmek istiyorsanız sizler için birde kitap tavsiyemiz olsun ”Laughology : Improve Your Life With the Science of Laughter”.

Kahkaha Gününde mutlaka sizler de gülünecek birşeyler bulacaksınızdır. Gülmek bulaşıcıdır, hasta etmez, iyileştirir. Sağlıklı, bol kahkahalı neşeli günler…

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.