Venüs Kadını

Site Rengi

Macaron

19.11.2020
458
Macaron

Fransız mutfağına ait bir tür bezedir. Fındık, ceviz, badem vb. malzemelerden yapılmış, krema ile dolu, şeker ve yumurta akı ile hazırlanan beze temelli iki kapak şeklindedir.


3 Şekilde hazırlanabilir.
Fransız macaron: Yumurta ve şekerin direk birleşimindem yapılır. En kolay yapma şeklidir.
Swiss macaron: Yumurta ve şeker benmari usülü pişirilerek yapılır.
Italian macaron: Yumurta ve belli ısıdaki şeker şurubunun birleşimiyle yapılır.

Malzemeler
69 gr yumurta akı
115 gr toz şeker
69 gr toz badem
115 gr pudra şekeri (nişastasız)
1 tutam tuz.
1-2 damla pembe jel boya
200 ml krema
250 gr bitter çikolata


İlk önce, krema ısıtılır ve içine küçük parçalar halinde çikolatalar eklenir . Çikolatalar tamamen eriyinceye kadar karıştırılır. Soğumaya  bırakılır.
Diğer tarafta, toz badem ve pudra şekeri un haline gelinceye kadar mutfak robotun da çekilir.
Temiz ve kuru bir kase de yumurta akları bir tutam tuzla çırpılır, yavaş yavaş toz şeker eklenir. Sert tepecikler elde edilinceye kadar devam edilir. Sertleşme olduktan sonra çırpılmaya devam edilmemelidir. Yoksa sulanır.
Robottan çekilen, toz badem ve pudra şekeri elekten geçirilerek yumurta akına yarısı eklenir spatula yardımıyla aynı yönde karıştırılır. Diğer yarısını aynı şekilde eklenir. Karışım ikiye ayrılır. Birine jel boya eklenerek yavaşça karıştırılır. Yuvarlak uc takılı, ayrı ayrı sıkma torbalarına alınır. Araların da 2 cm lik aralıklar olacak şekilde  2.5- 3 cm lik hamurlar sıkılır. Sonra tepsiyi orta şidette vurun. Sıkılırken oluşan sivri uçlar ve kabarcıklar bu şekilde kaybolur.
Önceden ısıtılmış 120 c de 12-15 dk pişirin. Fırından çıkan makaronları soğumaya bırakın. Soğuyan macaronları dolgu kreması ile doldurup servis yapın. 

Afiyet olsun.
Not:  Macaron nemli havaları sevmez.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.