Venüs Kadını

Site Rengi

Uzmanlardan çarpıcı evlilik açıklamaları

17.05.2018
1.333
Uzmanlardan çarpıcı evlilik açıklamaları

Uzman psikolojik danışman ve aile terapisti Efkan Yeşildağ, Şırnak’ın Silopi ilçesinde verdiği ‘Sevgi Anne Güven Baba’ konulu seminerinde, “Halihazırda Türkiye’de en sağlıklı evlilikler görücü usulü yapılan evliliklerdir. Türkiye’de en hızlı boşanmalar ise en uzun süre flört edenlerde görülüyor. 7 yıl flört eden, 7 ayda boşanabiliyor” dedi. 
Silopi Aile Destek Merkezi tarafından organize edilen program Koç ilköğretim Okulu Konferans Salonu’nda gerçekleşti. Programın konuşmacısı olan uzman psikolojik danışman ve aile terapisti Efkan Yeşildağ, Silopi ilçesine ilk kez geldiğini söyledi. Aile terapisti Efkan Yeşildağ, “Anne baba ve eğitimcilerin, çocuk eğitimi ve gelişimi konusunda her geçen gün bilgi birikimlerini geliştirmesine rağmen, çocuklarla ilgili sorunların azalmadığını, aksine arttığını söyledi. Evde anne, şefkat, sevgi ve sığınak, babanın ise güç, kuvvet ve otoriteyi temsil etmelidir. Aksi takdirde çocuklar bir karmaşa içerisinde kalacaklar ve tutarlı bireyler olarak yetişemeyecekler. Herkes kendi haricinde herkesi değiştirmeye kalkıyor. Kişi önce kendisini değiştirmeli daha sonra bunu başka kişilerden beklemelidir. Çocuklarımız bize birer emanettir. Emanete emanet gibi bakmalıyız. Anne ve babalar kendi üzerine düşen görevi bir hakkı yerine getirmeli, gerisine karışmamalıdır. Çocuklarımızın başarılı ve mutlu olmasını istiyorsak başka çocuklarla asla kıyaslamayalım. Bu fayda yerine zarar getirir. Çocuklarımızın ileriki yaşantılarında rahat etmeleri bizim onlara küçükken güvenmemize ve sorumluluk vermemize bağlıdır. Ayrıca çocuklarımıza ve eşimize sevgimizi gösterelim. Baba sevgisinden yoksun kızların ilerde babası yaşındaki kişilere ilgi duyduğunu söylemek istiyorum. Anne ve babalar olarak çocuklarımıza iyi bir örnek olmak zorundayız” dedi. 
Çocuklara verilen sözün mutlaka yerine getirilmesi gerektiğini ifade eden Yeşildağ, çocukların yanında tartışılmaması gerektiğini söyledi. Yeşildağ, “Yanlış bir iş yapmış da olabiliriz bunu çocukların yanında konuşmayalım. Bir kişinin hayatında en önemli kişi anne en etkili kişi de babadır. Eşler birbirlerini dinlediği taktirde telefon faturasının düştüğünü göreceksiniz. Çocuklarımızı eğitirken hikaye metodunu kullanalım. Her gün çocuğumuz bize bir hikaye okusun onu beraber anlamaya anlatmaya çalışalım” diye konuştu.“7 YIL FLÖRT EDEN, 7 AYDA BOŞANIYOR”
Efkan Yeşildağ kadının toplumdaki rolünün değişmesiyle beraber aile içerisindeki kadın ve erkek rolünün de değiştiğini söyledi. Yeşildağ, “Anne ve babanın rollerindeki çatışmadan dolayı çocuklarımızda da kişilik sorunları ortaya çıkıyor. Mutlu bir çocuk için bir ailenin ihtiyacı olan temel gereksinimleri, değerli olma duygusu, güven duygusu, sorumluluk duygusu, yakınlık ve dayanışma ile sağlıklı manevi yaşam olarak özetleyebiliriz. Son yıllarda yapılan evliliklerde daha çok problemle karşılaşılıyor. Bunlar da özellikle 20′li yaşlardaki evliliklerde görülüyor. Özellikle son 5-10 yılda 20′li yaşlardaki evliliklerde hızlı bir boşanma oluyor. Halihazırda Türkiye’de en sağlıklı evlilikler görücü usulü yapılan evliliklerdir. Türkiye’de en hızlı boşanmalar ise en uzun süre flört edenlerde görülüyor. Dikkat edin 7 sene flört etmiş 7 ayda boşanıyor. Bunların bir sürü gerekçesi var. Ancak evliliğin sorumluluğunu taşımanız gerekiyor. Gençler evleniyorlar hala bekarmış gibi yaşamak istiyorlar. Hanımefendinin kendine göre bir hayatı var; ‘beni gezdirsin, dolaştırsın, elimi sıcak sudan soğuk suya sokturmasın, bir dediğimi iki etmesin, gezdirsin, eğlendirsin, güldürsün’ gibi beklentileri oluyor. Beyefendinin de; ‘bir dediğimi iki etmesin, lafımı yere düşürmesin, akşam yemeğimi hazır etsin, dırdır etmesin’ gibi beklentileri var. Düşünün ki iki farklı ailede yetiştirilen iki tane tahammül gücü düşük rahat çocuk gelmiş, ikisi de rahat. Bunlar evleniyorlar ancak onların rahatlığı bir müddet sonra birbirlerini rahatsız etmeye başlar” şeklinde konuştu. 
Seminerin ardından uzman psikolojik danışman ve aile terapisti Efkan Yeşildağ okuyucuların almış oldukları kitapları imzaladı.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.