Venüs Kadını

Site Rengi

Kegel Egzersizi

21.11.2023
98
Kegel Egzersizi

Özellikle çok doğum yapan ve bunu  normal yoldan yani sezeryanla gerçekleştirmeyen kadınlarda ilerleyen yaşlarda idrar kaçırma durumu sıkça duyulan bir konudur.

Ama üzülmeyin bunun çaresi var. Erken yaşlarda başlarsanız hiç yaşamazsınız bu durumu.

Peki nedir çözüm?

Kegel Egzersizi..

1948 yılında doktor Arnold Kegel tarafından ortaya koyulmuştur. Kadınların pelvik tabanını destekleyen bir egzersizdir. Pelvik taban nedir? Ürogenital anatominin korunmasında , doğum sıraasında aktif kullanılan bögedir. Pelvik taban kaslarında düzenli egzersiz yapılmazsa zaman içinde bu kaslarda zayıflama gevşeme oluyor. Kişi zor bir normal doğum yaşamışsa , bebek büyük doğmuşsa, çok fazla normal doğum yapmışsa bu kaslarda gevşeme olur. Bu kasların güçlenmesi için Kegel egzersizleri yapılır.

Egzersizi şu şekilde yapıyorsunuz:

Öncelikle oturun ya da yatın. Sonrasında kendinizi idar yapar gibi hayal edin. Sonra idrarınızı tuttuğunuzu hayal edin. Bu hayali yaparken tabi o kasları kasıyorsunuz. İlk gün 3 saniye ile başlayabilirsiniz. Alıştıktan sonra 10 saniyeye çıkarın. Bunu her defasında 3 set halinde yapın. Ama en fazla 5 set olsun. İstediğiniz zaman yapabilirsiniz gün içinde. Unutmadan belirtelim egzersize başlamadan önce mesaneniz boş olmalı.

Kegel egzersizi hamilelikte her gün yapılırsa doğum da kolay geçer.

Sağlıklı günler dileriz 🙂

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.