Venüs Kadını

Site Rengi

Kilo Verememenizin Nedeni D Vitamini Eksikliği Olabilir mi?

03.11.2023
218
Kilo Verememenizin Nedeni D Vitamini Eksikliği Olabilir mi?

İnsanların genelinde D vitamini eksikliği bulunmaktadır. Güneşten ve gıdalardan alınan D vitamini günümüzde güneş koruyucu kremlerin kullanılması ve hava kirliliğinin de artış göstermesiyle birlikte D vitamini eksikliğine neden olmaktadır. D vitamini içeren besinleri düzenli bir şekilde tüketilse de, bu yalnızca günlük ihtiyacınızın yaklaşık olarak yüzde 20’sini karşılar. İhtiyacınız olan miktarın geri kalanı için güneş ışığı ile buluşmanız gerekiyor. Eğer güneş ışığından da yeterli miktarda D vitamini alınamıyorsa dışarıdan takviye şeklinde kullanılmalıdır. D vitamini eksikliği raşitizm denilen kemik hastalığının da nedenidir.
D vitamini tüm vücut hücrelerinin reseptörlerinde bulunur ve bağışıklık sistemimizi güçlendiren önemli bir vitamindir ve antioksidandır. Antioksidan ise serbest oksijen radikallerinin hasarlarına karşı hücreleri korumaktadırlar. Doğal yollarla alsak bile sağlıklı yağlarla alınmadığında vücudumuzun vitaminleri kullanamamaktadır. Eksik alınan D vitamini ile birlikte bağışıklık sistemi zayıflar, alerji, otoimmün ve kanser hastalıklarına yakalanma riski yükselir.
Yeterli miktarda D vitamini alındığında leptin yağ depolarından sentezlenir. Böylece tokluk hissi oluşur.

Etiketler:

Yorumlar
  1. Zehra dedi ki:

    Kiloyu bilmem ama saç dökülmemin nedenini d vit. eksikliğine bağlamıştı bi ciddiye uzmanı.. Kan değerlerim normaldi..Doktorun bu tesbiti çok ilginç gelmişti bu tespit bana..