Venüs Kadını

Site Rengi

Saç Dökülmesi

Saç Dökülmesi

Kadınların olduğu kadar erkeklerin de korktuğu mevzu saç dökülmesi… Hadi nedenlerine bakalım…

Stres

Birçok hastalığın temelinde olduğu gibi saç dökülmesinde de etken olan stresten korunmak için meditasyon yapabilir, açık havada yürüyüş yapabilirsiniz.

Hamilelik

Hamilelikte hormonların değişmesine bağlı olarak saç dökülmesi de artar. Korkmayın geçicidir. Doktorunuz kontrolünde vitamin takviyesi alabilirsiniz. Bol su içmek de fayda sağlayacaktır.

A Vitamini Eksikliği

A vitamini saç uzamasında çok önemlidir. Ama eksikliğinde olduğu gibi fazlalığında da saçlarda sorun yaşabilirsiniz. En güzeli doğal yollardan almaktır vitaminleri. Ispanak, yumurta sarısı, havuç, brokoli, mercimek bu konuda size yardımcı olacaktır. Yine de eksik olması durumunda doktorunuza danışınız.

Protein Eksikliği

Saçın ortalama olarak %80’i keratinden yani proteinden oluşur. Et ve yumurtaya beslenmenizde daha çok yer vermeniz gerekir. Vegan veya vejeteryan beslenme tarzına sahipseniz baklagiller, badem ve kabak çekirdeği ile beslenmeye daha çok dikkat etmelisiniz.

Bakımsız Saçlar

Ellerinize yüzünüze krem ile bakım yaptığınız gibi saçlarınıza da bakım yapmanız gerekebilir. Yumurta maskesi ya da saf zeytinyağı ile bir süre bekletip sonra saçınızı yıkamak saçlarınız için çok faydalıdır. Ama dikkat edin saçlarınızı ıslakken taramayın.

Antidepresan İlaçlar

Antidepresan ilaçlarda bulunan etken maddelerden lityum saç dökülmesine neden olabilir. Bu konuyu doktorunuzla konuşup doktor gözetiminde bir çözüm bulabilirsiniz.

B Vitamini Eksikliği

B grubu vitaminlerin eksikliğinde saçlarda dökülme ve cansızlaşma başlar. B vitamini takviyesi alabilirsiniz. Ayrıca deniz ürünleri yönünden zengin beslenmeli, bakliyata sofranızda ağırlık vermelisiniz.

Hızlı Kilo Kaybı

Çok ağır diyetlerle yapılan hızlı kilo verme vücudumuza zarar verdiği gibi saç dökülmesine de neden olur. Uzman diyetisyen kontrolünde zamana yayılan bir diyet programı yapmak en güzelidir.

Etiketler:

Yorumlar
  1. Dilek Işık dedi ki:

    Malesef çok karşılaştığım bir sorun bilgi güzel instagram kullanıcı adım @mrydlk102

  2. Filiz Antil dedi ki:

    Genelde mevsim geçişlerinde saç dökülmesi yaşıyorum ben. Vitamin takviyesi şart oluyor bu dönemlerde @bikitapbialinti (instagram)