Venüs Kadını

Site Rengi

HANGİ RENK SENİ YANSITIYOR

17.05.2023
340
HANGİ RENK SENİ YANSITIYOR

Renkler bazen iç dünyamızın dilimizle ifade edemediğimiz yansıması gibidir. Tercihlerimizi, bulunmak istediğimiz yeri ya da ruh halimizi anlatır. Hatta bir iş görüşmesine bile gittiğinizde size en çok hangi rengi seviyorsunuz diye sorup sizin iç dünyanızı tanımak isterler. Ya da yeşil bir kazağınız vardır ve hep onu giymek istersiniz ki sizi renginden dolayı güvende hissettiriyordur.

Renk konusunda çok düşündüğünüz konulardan biri de yaşayacağınız yerin rengidir. Hangi renk dünyasında yaşamak istersiniz.. Beyaz mı? Sarı mı? Yoksa yeşil mi? Ya da hepsi mi.. Gelin birlikte renklerin hissettirdiklerine bakalım..

BEYAZ

Mekanın daha büyük algılanmasını sağlar. Diğer renklerle birlikte kullanılırsa etkilerini arttırır. Tazelik ve hijyen duygularını uyandırır. En büyük dezavantajı soğukluk hissi vermesidir. Sarı, turuncu , yeşil ve ahşap malzemelerle kullanılırsa bu etki azalır.

SİYAH

Mekanları küçük ve gizemli hissettirir. Bu yüzden gizem duyguları uyandırır. Zarafet ve zenginliğin simgesidir. Dengeleyici bir özelliği vardır. Mesela dolaplarda siyah kullanılmışsa krem, beyaz, gri ve açık tonlarla tamamlanmalıdır.

SARI

Mekânı aydınlık gösterir. Yumuşak tonları neşe, mutluluk verir. Dikkat çekici yerler vurgulayabilir ama fazla kullanılması rahatsız edicidir. Gri, siyah ve beyazla kombine edilebilir.

KIRMIZI

Mekânda geniş yüzeylerde kullanılması rahat siz edicidir. Beyaz, siyah, gri ve turuncu ile kullanılarak güzel bir uyum yakalanabilir. İştah açıcı bir renk olduğu herkes tarafından bilinir. Bir çok fastfood firmasının mekanı ve ambleminde kırmızı renk kullanılmıştır.

YEŞİL

Mekânda huzur ve güven duygusu oluşturmak için seçilecek renklerin başında gelir. Koyu tonları mekanda daha kısıtlı kullanılmalıdır. Taş ,tuğla ve hasırla çok güzel bir uyum sağlar. Krem, beyaz ve karamel renkleri ile birlikte kullanılabilir.

TURUNCU

Mekânda geniş alanlarda kullanılabilir. Canlı tonları enerji verir. Detay vurgulamak için sarıdan sonra tercih edilen ilk renktir. Beyaz, açık sarı, gri ve kremle güzel uyum sağlar.

MOR

Mekânda geniş alanlara uygun değildir. Kişinin kendine güven duygularını harekete geçirir. Açık tonları ferahlık verir. Beyaz, krem ve gri ile güzel uyum sağlar.

MAVİ

Mekanın olduğundan daha büyük algılanmasını sağlar ama büyük yüzeylerde kullanıldığında kasvet verir. Tazelik ve rahatlık hissettirir. Mavi renk yeme isteğini azaltır. Lâcivert, beyaz, açık grive açık kahverengi ile birlikte güzel uyum sağlar.

LACİVERT

Mekanı olduğundan küçük gösterir. Sonsuzluğu ve otoriteyi temsil eder. İnsana güven duygusu verir. Mekan büyükse geniş yüzeyde kullanılabilir. Beyaz ve açık gri ile güzel uyum sağlar.

Etiketler:

Yorumlar
  1. nurrazarr_ dedi ki:

    Demekki dengeyi seviyorum ben niye herşeyim.siyah diyordum , siyah aşkı bizde hiç bitmez . İnsta:nurazarr_