Venüs Kadını

Site Rengi

İştahsız Çocuklarda Beslenme

30.01.2021
442
İştahsız Çocuklarda Beslenme

Beslenme, hangi yaşta olursa olsun bireyin sağlıklı bir hayat sürdürebilmesi için çok önemlidir. Çocukluk dönemin de daha da önem arz eder Sağlıklı gelişim gösterebilmeleri ve hastalıklarla baş edebilmeleri için çok önemlidir. Çocuklara düzenli ve sağlıklı beslenme alışkanlıkları kazandırmak, ileriki yaşlarının daha sağlıklı geçmesini sağlar.
Çocuklarda beslenme eksikliği, (iştahsızlık) gelişimlerinin geri kalmasına sebep olur. Yaşına göre boy ve kilo ortalamasını dikkate alınmalıdır. Ortalamanın altında kalan çocuklar için ailelerin, izlemeleri gereken yol için destek almaları gerekir. Bazen çocuk, yemek seçebilir. Tek yönlü beslenmiş olur. O zaman da sağlıklı bir gelişim gösteremez.
Genellikle anne ve babaların yemek konusun da seçici olması, çocuklara yansır. Anne ve babaların bu konuda tutumlarını değiştirmesi, çocukların da yeme alışkanlıklarını değiştirir. Unutmayın! sizin yemediklerinizi çocuklarınız da yemez.
Evde yemek menüleri hazırlarken, bütün yiyecek guruplarını içermesine dikkat edin. Bunları sunarken, yaratıcılığınızı konuşturun.
Yeni tatlar için çocuk teşvik edilmelidir. Öncelikle tadım şeklinde başlanmalı. Sonra porsiyonlar artırılmalı.
Çocuğun yemek yapmaya yardım etmesi, yemeğe yaklaşımını daha ılımlı hale getirir. Eğlenceli tabakları birlikte hazırlayabilirsiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.