Venüs Kadını

Site Rengi

Fizyonomi Nedir?

05.11.2023
108
Fizyonomi Nedir?

Hiç Fizyonomi kelimesine denk geldiniz mi? Hiç duymadıysanız çok şey kaçırırsınız. Peki nedir Fizyonomi? İnsanın el ve yüzündeki işaretlerden faydalanarak bir nevi kişinin ruhunu okuma sanatı. Peki bu filmlerde gördüğümüz el falı gibi bir şey mi diye soracak olursanız… Hayır.. İbn-i Sina’nın, Aristo’ nun ilgilendiği, hakkında bilimsel kitapların yazıldığı bir mevzu. Peki nereden geliyor bu isim?
Yunanca tabiat anlamına gelen “physis” ile tercüman anlamına gelen “gnomon” kelimelerinin birleşiminden oluşan “Physiognomy” kelimesinin Türkçeleştirilmiş halidir. Kant “El insanın beyninin uzanıtıdır” demiş. Yani beyninizde ne varsa elinizde onun kendine özgü diliyle bir grafik oluşturuyor. E peki bu grafikler nasıl okunuyor. Borsa grafikleri gibi okuyabiliyor muyuz? Tabi ki..
Her ne kadar orta çağda kilise bu ilme el falı deyip itibarsızlaştırsa da aynı dönemlerde doğu memleketlerde İlm-i Sima adıyla devlete adam yetiştirmede bu ilimden çok faydalanmışlar. Orta çağdaa kilise bu işle uğraşanları, bitkisel tedavi yapan şifacıları cadı diye diri diri yakarken doğuda İbn-i Sina, İmam Şafi bunula ilgili kitaplar yazmış. Ve bizim topraklarımızda yetişen Aristo…
şimdi ise devir tersine dönmüş. Onlar almış bu ilmi çok da güzel kitaplar yazıp adli işlerde kullanmışlar. Bizde ise el falı tabiri kullanılmış. Orta Çağ kilisesinin tabiri. Şu an Amerika’da Stanford Üniversitesi’nde “The Laws of Scientific Hand Reading” yani “Bilimsel El Okumanın Kuralları” kitabı insanların istifadesine açılmışken biz ne yapıyoruz? Hala bu ilmi fal zannedip faydalanmayacak mıyız?
Avrupa Amerika nasıl faydalanıyor peki?
El okumada kişinin cinayete, hırsızlığa meyili var mı bunlrın hepsini öğrenebilirsiniz. Dolayısıyla adli konularda bir numaralı yardımcı. Peki bahsettiğimiz “The Laws of Scientific Hand Reading” kitabının yazarı ne demiş biliyor musunuz?

“Ben 13 yaşında el okumayı bir Çingene kadından öğrendim. Bilimsel açıklamasını yapabilmek için Tıp Fakültesi okudum. Meslek hayatım boyunca bir çok hastanın katilin bakanın müzisyenin sahtekarın elini inecledim. Çok uzun çalışmalar neticesinde bunun bilimsel onayını aldım. Ben bunu şunun için yaptım. Kızlarımız oğullarımız kendi yetenklerini tanısın bilsin ki yanlış meslekler seçmesinler. Karşı cinsi bu el okumayla tanısınlar ki kendilerine uygun olmayan kişilerle evlenmesinler ve boşanma oranları azalsın”

Muhteşem değil mi?
Bu kitaba Stanfor Üniversitesi kütüphanesinden ulaşabilirsiniz. Henüz Türkçe çevirisi yok ama İngilizceniz varsa hiç durmayın. İyi okumalar 🙂

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.