Venüs Kadını

Site Rengi

Mantarlar Hakkında Tuhaf Bilgiler

19.03.2021
124
Mantarlar Hakkında Tuhaf Bilgiler

Mantar deyince ilk aklımıza gelen zehir olsa gerek. Büyük kentlerde yaşayan insanlar mantar alırken dikkatli olmaya çalışıyorlar. Semt pazarlarında sürekli aynı tezgahtan, esnaftan alışveriş yapınca bu olumsuz düşünceyi kafanızdan atabilirsiniz.


Mantar dünyasına dair tuhaf bilgiler de var işte bunlardan birkaçı…

Karanlıkta parlayan mantar ;

Evet bazı mantarlar geceleri fosforlu bir ışıltıyla parlarlar. Parlama sebebinin su için olduğu bilinmekte. Su her canlı için elzem bir ihtiyaç ve enerjisi mantarlarda mucizevi bir görüntüye sebep olmakta …

D vitamini Kaynağı :

Tek D vitamini kaynağının güneş olduğunu zannediyordunuz değil mi? Fakat mantarda da D vitamini var sevgili Venüs kadınları. Güneş’e maruz kaldıklarından D vitamini emilimini çok iyi yaparlar.Hatta kimi zaman depolayabileceğinden daha fazla vitamin üretirler.

Doğal Böceksavar :

Mantar bazı canlıları kendine doğru çekerken,bazı canlılar için oldukça rahatsız edicidir.Mantar sporları (tohum) 200.000’den fazla böcek için oldukça güçlü bir böcek savardır. Üstelik bu doğal böceksavarların çevreye zararlı bir etkisi yoktur.

Magic Mushroom :

Uyuşturucuya benzer etkisi olması sebebiyle bilinen bu mantar türü halüsinasyon etkisi yaratıyor.Alkol,sigara ve pek çok uyuşturucu maddeden çok daha fazla insanın ölümüne veya sağlık sorunlarına sebep olan bu mantar ülkemizde de yasal değil.

Chaga Mantarı :

Huş ağaçlarında yetişen( Betula cinsinden bir ağaç türü daha çok kuzey Avrupa ülkelerinde bulunan bir ağaç türü).Antioksidan içeriği açısından zengin bir besindir.Siyah altın olarak bilinen bu mantarın birçok faydası vardır.Özellikle karaciğer kanseri için oldukça etkilidir.Chaga mantarı kanser tümörlerini ve kansere yakalanma riskini azaltır.

En pahalı mantar:

Matsutake Mantarı çam ağacında yetişen bir mantar türüdür.Farklı baharatlı aromalı kokusuyla Japon,Kore ve Çin mutfaklarında kullanılmaktadır. Sınırlı sayıda olduğundan ve zor şartlarda yetişen bu mantar türü toplandığı yerde bir daha çıkmadığından dolayı pahalıdır.Bulunmaz Hint kumaşı değil, matsuke mantarı anlayacağınız.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.